Priserne for 2025 er klar

17. december 2024

Priser gældende for 2025 kan ses nu.

Tidligere års overdækning samt en mindre prisnedsættelse hos varmeleverandøren TVIS har betydet, at fjernvarmepriserne i 2025 kan nedsættes en smule. 

De nye varmepriser kan ses her

Da TVIS øger vore faste betalinger og nedsætte den variable GJ pris, har selskabet valgt at sende samme prissignal til vore forbrugere, nemlig at sænke den variable betaling, dvs. GJ og m³ priserne. Overdækningen fra tidligere år anvendes til imødegåelse af de faste priser, hvorfor vi kan fastholde de faste bidragssatser, der var gældende i 2024.

Ved fastlæggelse af tarifferne er udgangspunktet, at priserne skal følge det "kostægte" princip. Det betyder, at de faste omkostninger skal dækkes af de faste bidrag (abonnements- og effektbidrag) og de variable omkostninger skal dækkes af de variable bidrag (GJ og m³-bidrag).

Princippet dækker over, at hvis man ikke bruger en GJ eller en m³, så betyder den manglende indtægt ikke, at varmeprisen stiger for de øvrige forbrugere. Fredericia Fjernvarme belønner ikke en varmebesparelse til en forbruger, på bekostning af de øvrige forbrugere. 

 

//